Jak lęk wpływa na codzienne życie?
Ciężko się funkcjonuje z lękiem. To ciężki kamień, który jest coraz większy, gdy się stresujesz i zamartwiasz o bliskich oraz czujesz niepewność o przyszłość. Z czasem ten kamień jest coraz większy i zaczyna ciążyć. Nie wiadomo co poradzić z tak wielkim ciężarem…
Jak lęk wpływa na codzienne życie?
Lęk, taki prawdziwy lęk, to nie chwilowy niepokój przed ważną rozmową w pracy. To jest emocja, która przenika całe życie i powoduje, że funkcjonuje się bardzo ciężko. Przenika ona na pracę, zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak więc odzyskać kontrole nad tym lękiem?
Lęk wpływa na całe życie. Niszczy on te podstawy działania w społeczeństwie. Wpływa na kluczowe aspekty życia. Każda interakcja społeczna staje się ogromnym wyzwaniem. Przez lęk odczuwamy niepewność, ogromną niepewność w kontaktach z ludźmi. Obserwujesz każdy gest jak i słowo osoby obok, że nie możesz się skupić na rozmowę i ciągle myślisz, aby odejść i mieć spokój. Przez lęk izolujemy się i powodujemy, że jesteśmy samotni. Czasem mamy kontakt tylko z najbliższymi, którzy się nami opiekują. Z trudem funkcjonuje się na co dzień. Lęk wpływa na wiele rzeczy i powoduje, że unikamy spotkań i boimy się krytyki innych.
W pracy też jest bardzo ciężko przez lęki. Jeżeli jeszcze pracujemy, to chcemy być perfekcyjni. Cięgle poprawiamy projekty i analizujemy swoje działania. To sprawia, że nie jesteśmy efektywni. Ciężko jest podejmować decyzję, bo boimy się porażki. Pojawia się reakcja organizmu, jak bóle głowy, napięcie i problemy z koncentracją. Przez te objawy, często tracimy pracę lub czujemy w niej ogromny stres i niepokój.
Ciało z umysłem jest połączone, więc Twoje lęki wpływają na to, jak organizm działa, na co dzień. Lęk może powodować wiele fizycznych objawów. Możesz czuć się zmęczony przez cały dzień, czujesz napięcie mięśni i masz trudności z zasypianiem. Możesz odczuwać bóle brzucha i mieć zespół jelita drażliwego. Osłabiasz też organizm i Twój układ odpornościowy jest podatny na choroby.
Kiedy lęk przejmuje kontrolę? Lęk często jest ukryty i na początku ciężko go rozpoznać. Zazwyczaj jest to wybuch, który jest nagły. Czy często odczuwasz napięcie i niepokój bez powodu? Masz kłopoty z koncentracją? Unikasz osób lub sytuacji, które budzą lęk? Jak reaguje Twoje ciało? Masz kołatanie serca i pocisz się bez powodu? Jeżeli czujesz taki niespodziewany lęk, to warto skonsultować to z psychologiem czy psychiatrą. Tacy specjaliści wiedzą lepiej, jak rozpoznać zbyt duży lęk.
Jak można radzić sobie z lękiem? Warto prowadzić dziennik, gdzie piszesz kilka słów o tym, ja się czujesz danego dnia. Może znajdziesz jakieś wzorce myślenia i sytuację, które sprawiają, że czujesz lęk. Może techniki relaksacyjne? Ćwiczenia oddechowe, medytacja czy technika uważności, mogą skutecznie zredukować zbyt duży lęk. Może jakaś aktywność fizyczna, aby wypocić swoje myślenie i zachowanie? Dla każdego działa co innego i jednemu wystarczy medytacja, a drugi musi zażywać leki, które redukują lęki. Warto mieć wsparcie społeczne i mówić bliskim, jak się czujesz. Wsparcie bliskich jest bardzo ważne i jest to kluczowe w walce z lękiem. Jeżeli sobie słabo radzisz, to możesz spotkać się z psychologiem, który pomoże Ci w tej nierównej często walce.
Pamiętaj, że lęk może dopaść każdego. Kluczem jest jego zrozumienie i podjęcie szybkich działań.
Jak Ty sobie radzisz z codziennymi lękami?