Czym jest nieleczona schizofrenia?

Czym jest nieleczona schizofrenia?

Czym jest nieleczona schizofrenia? Co warto wiedzieć o schizofrenii i jej objawach?

Nieleczona schizofrenia jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Nieleczona schizofrenia może mieć wpływ na życie chorego. Może również zwiększać ryzyko zachowań nałogowych, przemocy i samobójstw, więc każdy problem psychiczny trzeba leczyć! Schizofrenia charakteryzuje się szeregiem objawów, takich jak urojenia, halucynacje, zaburzenia myślenia, co wpływa na funkcjonowanie w szkole czy w pracy. 

Czym jest nieleczona schizofrenia? 

Nieleczona schizofrenia powoduje, że chory wchodzi w swój świat i może na przykład prowadzić do dziwnych zachowań, brania kredytów, czy kłopotów z prawem. Na pewno trzeba szybko reagować, gdy pojawiają się urojenia i halucynacje. Osoby mogą widzieć lub słyszeć rzeczy, których nie ma. Mogą mieć problemy z logicznym myśleniem i rozmową z innymi. O objawach już kiedyś pisałem, więc warto do tego wrócić na moim blogu, ale napisze krótko. Jakie są najczęstsze objawy schizofrenii, co warto wiedzieć?

Omamy: omamy to fałszywe spostrzeżenia. Chory może słyszeć lub widzieć różne rzeczy, których nie ma w rzeczywistości. 

Urojenia: urojenia to fałszywe przekonania, które nie są zgodne z rzeczywistością. Osoba chora może być „kimś ważnym” lub myśleć, że ktoś ją prześladuje. 

Zaburzenia myślenia: ciężko osobie chorej jest rozmawiać z innymi. Chory może mówić dziwne i niepowiązane z rozmową rzeczy. 

Zaburzenia afektywne: osoba ma trudność z wyrażaniem emocji. Mogą mieć nagle wiele energii, a zaraz potem wahania nastroju i depresja… Mogą być wycofane lub bardzo pobudzone. 

Zaburzenia zachowania: czasem osoba chorująca może wycofywać się z życia społecznego. Może też zaniedbywać codzienną higienę. 

Jak wiesz, choroba nie jest do końca zbadana. Czynnikiem chorobowym może być środowisko czy genetyka. Mogą to być także nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu. Nadmierny stres czy trauma też mogą być przyczyną choroby. Schizofrenię leczy się lekami jeśli widzisz u swojego krewnego wyżej wymienione objawy, to natychmiast zgłoś się z nim do lekarza! Każdy chory, może w miarę normalnie funkcjonować, jeśli bierze leki i stosuje się do zasad terapii. 

Nieleczona schizofrenia to stan, w którym nikt nie powinien być. Każdy powinien szybko dostać pomoc medyczną i psychologiczną. Brak leczenia powoduje, że chory może zrobić coś nieprzewidywalnego i stracić przy tym zdrowie. 

Konsekwencje nieleczonej schizofrenii

Nieleczona schizofrenia może prowadzić do licznych negatywnych skutków.

Zaostrzenie objawów: brak leczenie powoduje, że chory wchodzi głębiej w swój stan choroby i ciężej jest go wyleczyć z psychozy. Będzie ciężej kontrolować stan chorego, jeśli się nie leczy! 

Samookaleczenia i samobójstwo: nieleczone osoby mogą mieć myśli samobójcze i zrobić sobie coś złego. Dlatego tak ważne jest, aby szybko wyłapać objawy i zgłosić daną osobę do lekarza. 

Izolacja społeczna: osoby z nieleczoną schizofrenią są stygmatyzowane, więc chory boi się reakcji innych ludzi i dalej żyje w swoich omamach. 

Bezdomność: osoba chora może stracić dach nad głową przez brak pieniędzy i leczenia. 

Kryzysy rodzinne: choroba wpływa na rodzinę. Kłótnie czy brak zrozumienia nie pomagają w pokonaniu choroby i jej pierwszych objawów. 

Szybka diagnoza i leczenie to podstawa! Bez tego chory nie wyjdzie z psychozy i będzie zagrożeniem dla siebie i innych. Dobry wywiad psychiatryczny powinien szybko wykazać, na jakim etapie choroby jest chory i jak go leczyć. Leczenie schizofrenii to głównie leki i terapia, gdy jest to konieczne. Na pewno poprawia to funkcjonowanie i życie chorego w środowisku. 

2 thoughts on “Czym jest nieleczona schizofrenia?

  1. Odpowiedz
    Przemysław - 2024-11-04

    Można leczyć przymusowo art.29 u.o.o.z.p. tylko to trwa rok kiedys było krócej ale Unia narzucila obrońcę z urzędu a ten przewleka postepowanie

    .

    1. Odpowiedz
      Tomek - 2024-11-05

      Dziękuję za dodatkową informację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top