Schizofrenia wpływa na wiele obszarów naszego życia. Ta choroba to wiele niejasności i wiele porażek w codziennym życiu.
Rzeczywistość sprawia, że ciężko żyje się ze schizofrenią. Codzienne przeciwności to wielka praca nad sobą i nad tym, by dobrze funkcjonować. Schizofrenie to bardzo tajemnicza choroba i nikt je nie zrozumie, póki nie zachoruje. Głosy czy myśli mogą komentować zachowania i zaburzać pewność siebie. To choroba, która zmienia sposób myślenia, odczuwania i postrzegania rzeczywistości. Jak sobie radzić z chorobą, gdy już się nie ma sił i pojawiają się ciągłe wątpliwości?
Co, gdy schizofrenia przeszkadza w życiu?
O tym, czym jest schizofrenia, pisałem już nie raz. Ale ja sam, jako chory na schizofrenię, dalej nie rozumiem tej choroby. Czemu ona tak przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu? Czemu musimy słyszeć te głosy i mieć lęki i natrętne myśli? Skąd pojawiają się przekonania, że ktoś nas śledzi i że jesteśmy podsłuchiwani? Mając trudności z koncentracją czy nauką i pracą, jest nam ciężko utrzymać się w społeczeństwie. Emocje każdego dnia, gdzie czujemy obniżony nastrój i brak motywacji i zainteresowań, to najgorsze co może być. Nie dziw się, że czujemy się wycofani i nie chcemy przebywać wśród innych. Każdy choruje inaczej i każdy ma inne nasilenie objawów. Więc, aby zrozumieć siebie i chorobę, to potrzeba wiele pracy i czasu na zrozumienie.
Schizofrenia wpływa na całe życie nas chorych. Mamy trudności w komunikacji i zrozumieniu rozmowy. Nie czujemy do nikogo zaufania. Ciężko nam budować więzi z ludźmi. Najgorsze jest to, że ciężko jest nam się uczyć i rozwijać. A praca to ogromne wyzwanie! Niektórzy mają problem z utrzymaniem higieny osobistej i codziennym funkcjonowaniu. Pojawiają się często u nas stres, lęki może i depresja. Czujemy się niezrozumiani i mogą się pojawiać mniejsze czy większe epizody psychotyczne.
Najważniejsze w życiu chorego mają być leki i terapia, gdy jest to przydatne. Leki poprawiają funkcjonowanie i kontrolują nasze objawy. To podstawa! Terapia poznawczo-behawioralna pomaga w radzeniu sobie z objawami i poprawia funkcjonowanie z dodatkowymi objawami. Warto mieć przy chorobie stały plan, co się robi w ciągu dnia. Warto jest mieć plan i to, co chce się zrobić każdego dnia. Możesz stosować medytację i technikę uważności, by kontrolować objawy i po prostu się wyciszyć. Są też zajęcia grupowe, ale nie każdy ma na to możliwość, bo ma daleko i boi się tam dojechać. Wiele osób prowadzi dziennik myśli i wylewa swoje żale na papier. To też jest dobry sposób na wrażenie siebie w chorobie. Poza tym rodzina przyjaciele odgrywają kluczową rolę w procesie zdrowienia. Możliwość porozmawiania z innymi jest bardzo przydatne w codzienności.
Trzeba mieć do nas dużo cierpliwości. Obserwować nas na każdym kroku i sprawdzać, jak się czujemy z danymi wyzwaniami. Trzeba wielu z nas zachęcać do przyjmowania leków. Nie każdy jest świadomy swojej choroby i tego, że regularne przyjmowanie leków to fundament lepszego samopoczucia. Warto spędzać z nami czas i zachęcać od szukania pasji. Jako bliscy, powinniście nas wspierać i edukować się o chorobie, by szybciej wykryć objawy psychozy.
Schizofrenia wymaga leczenia, więc się nie poddawaj. Będą lepsze jak i gorsze dni. Dzięki lekom możemy poprawić nasze życie. Choroba przeszkadza w życiu i trzeba szukać pomocy, gdzie się da. Nic samo się nie zmieni, jeżeli nie zmieniasz swojego myślenia i zachowania. Trzeba szukać pasji w życiu i nie poddawać się, gdy czujemy się gorzej. Jesteś przygotowany na walkę? Co, gdy schizofrenia przeszkadza w życiu? Trzeba pokonać ją, choć to nierówna walka!