5 największych mitów o schizofrenii!

5 największych mitów o schizofrenii!

Jakie jest 5 największych mitów o schizofrenii? 

Schizofrenia może spotkać każdego… Czy wiemy o tej chorobie wszystko? Mimo tego, że wiemy wiele o chorobach, to te zaburzenia psychiczne są zawsze tajemnicze. Niby jest postęp w medycynie, ale nie widać dobrego leku na schizofrenię… Mity o tej chorobie powodują, że jest wiele stygmatyzujących osób, które nie rozumieją chorób psychicznych. To na pewno nie pomaga w wyzdrowieniu. Często słyszy się takie głupoty o schizofrenii, że aż ręce opadają. Dla chorych jest ważna wsparcie i zrozumienie, a nie opinie o chorobie! Chorowanie na schizofrenię, często prowadzi  do stygmatyzacji i dyskryminacji osób żyjących z tą chorobą. Trzeba rozwiać te błędne przekonania i spojrzeć na schizofrenię w normalny sposób! Jesteś na to przygotowany? 

5 największych mitów o schizofrenii!

Opinie o schizofrenii są bardzo przykre i szkodliwe. O chorobach psychicznych trzeba mówić i pokazać, że nie ma się czego bać! O jakich mitach mówimy? Czy nie warto zrozumieć chorego, zamiast powielać błędne opinie na temat choroby? 

Schizofrenia ro rozdwojenie jaźni. 

Schizofrenia to nie dwie osobowości! To zupełnie inne choroby!  Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości (które dawniej nazywano rozdwojeniem jaźni) to co innego niż schizofrenia! Schizofrenia to zaburzenie charakteryzujące się zaburzeniami myślenia, percepcji, emocji i zachowania. To słyszenie głosów lub widzenie różnych rzeczy, a nie rozwój jakichś osobowości. Nie wierz w to, co pokazują filmy! Chory może słyszeć jakieś dźwięki, czy mieć urojenia, które przeszkadzają w funkcjonowaniu. Głosy mogą być naprawdę różne… więc każdy choruje inaczej!  Schizofrenia jest kwestią rozpoznania tego, co jest prawdziwe, a co nie. Tak naprawdę… schizofrenia to nie problem z tożsamością, ale zaburzeniem myślenia, percepcji i emocji. 

Nie można powrócić do normalności po chorobie. 

Każdy choruje inaczej, ale jeśli chory przyjmuje leki i chodzi na terapie, gdy jest mu ona potrzeba, to można w miarę normalnie funkcjonować. To, że ktoś choruje na schizofrenię, nie oznacza, że jest już bez szans na normalne życie! To przewlekła choroba, ale można z nią żyć w miarę dobrze, choć z objawami. Kiedyś chory był skazany na szpital. Teraz można się leczyć ambulatoryjnie i dochodzić do siebie w domu. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, osoby cierpiące na schizofrenię mogą prowadzić dobre życie. Dzięki odpowiedniej opiece medycznej i wsparciu bliskich można żyć naprawdę dobrze!  Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że osoby cierpiące na schizofrenię mogą nauczyć się radzić sobie z chorobą i cieszyć się życiem.

Agresja i niebezpieczeństwo. 

Wiele osób myśli, że chorzy są niebezpieczni. To bardzo głupie myślenie i prowadzi do wielkiej stygmatyzacji. To wina mediów, że mówią o chorych psychicznie, tylko wtedy, gdy zrobią coś złego. To nie jest prawda, że każdy jest agresywny. Jedynie przy braku leczenia, można się spodziewać agresji, ale są to tylko przypadki. Agresja może się pojawić, gdy chory się nie leczy lub ma ataki lękowe i nie umie sobie z nimi poradzić. 

To wychowanie powoduje, że chorujemy… 

To bardzo boli nie tylko chorego, co bliskich. Często spotykamy się z osądem, że schizofrenia jest wynikiem traumatycznych doświadczeń, nietypowego wychowania lub malej siły charakteru. Ludzie wolą winić bliskich, zamiast zrozumieć chorobę. To bardzo przykre, bo zawsze znajdzie się „winny”… Schizofrenia jest zaburzeniem, które jest bardzo złożone… Na rozwój schizofrenii wpływa kombinacja czynników genetycznych, biologicznych i środowiskowych. Nie ma dowodów na to, że złe wychowanie lub „zły charakter” wpływają na rozwój schizofrenii. Choroba to codzienna walka ze sobą, a nie słaby charakter. Jest wręcz odwrotnie! Osoby chore są bardzo silne, tylko mają kłopoty z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Osoby chore nie są też wychowane jako leniwe. Każdy chory chce wyzdrowieć i zmienić swoje życie, ale nie zawsze się to udaje, bo bak motywacji czy apatia w tym nie pomagają! 

Schizofrenii nie da się wyleczyć…

Czy to wyrok na całe życie, jak mówią ludzie? Nie można tracić nadziei na wyzdrowienie i polepszenie życia! Kiedyś nie było dużo sposobów na leczenie. Teraz można mieć wiele form terapii i jest wiele leków, które pomagają. Można leczyć objawy, aby mieć lepsze samopoczucie i poczuć ulgę od urojeń i halucynacji. Leczenie kontroluje objawy, dzięki czemu, można mieć lepsze życie. 

Ta choroba ma wiele objawów, które trzeba zrozumieć! Chcesz zrozumieć choroby psychiczne, czy poddajesz się mitom? Schizofrenia to choroba i nikt jej sobie nie wybrał. Warto edukować rodzinę na temat choroby i rozmawiać o niej. Ważne, aby wiele osób wiedziało, że nie można się bać osób chorych. Warto dużo czytać o chorobie i przekazywać wiedzę dalej, by każdy wiedział dużo o schizofrenii. Oto 5 największych mitów o schizofrenii!

Jakie mity Ty słyszałeś? Napisz w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top