Jakie są skutki uboczne leków w leczeniu schizofrenii? O czym warto wiedzieć?
Niestety każdy lek ma jakieś skutki uboczne. Nie ma tak, że lek nie wpływa na organizm i leczy tylko schizofrenię. Może leki przeciwpsychotyczne działają, ale wpływają na inne rzeczy w ciele chorego.
Jakie są skutki uboczne leków w leczeniu schizofrenii?
Choroba psychiczna na pewno wpływa na wiele rzeczy w życiu chorego. Na pewno ciężko jest funkcjonować, ale leki powodują zmiany, które nie zawsze są przyjemne. Leczenie opiera się na tym, aby poprawić życie chorego i ograniczyć objawy i nawroty. Czy widzisz, ile lekarz musi o Tobie wiedzieć, aby poznać, na co i jak reagujesz. Dlatego tak ważna jest współpraca z psychiatrą.
Jakie są skutki uboczne leków?
Układ nerwowy ruchowy.
Mogę być takie objawy jak:
- parkinsonizm (sztywność mięśni, drżenie, spowolnienie ruchów itp.), u mnie to nie pojawiało się nigdy.
- akatyzja (niepokój ruchowy i ciężko jest usiedzenia w miejscu). U mnie to jeden z objawów, który pojawią się bardzo często. Muszę nie raz dużo chodzić, aby ten niepokój jakoś zmniejszyć.
- dystonia, charakteryzujące się występowaniem ruchów mimowolnych. Osobiście, nigdy tego nie odczuwałem.
- dyskineza późna (mimowolne ruchy twarzy, języka lub kończyn)
- otamowanie myśli (przerwy w toku myślenia), senność lub bezsenność. U mnie czasem pojawia się tylko problem ze snem, ale to bardzo rzadko
- mogą się pojawić: zmęczenie, senność czy zawroty głowy. U mnie zawroty też się pojawiają, ale trzeba po prosu pomału wstawać i tyle, wiec można to przeżyć!
Układ hormonalny i metaboliczny.
- hiperprolaktynemia (podwyższony poziom prolaktyny we krwi, prowadzący do zaburzeń miesiączkowania, galaktorii, ginekomastii i zaburzeń seksualnych)
- hiperlipidemia (podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi).
- zespół metaboliczny (zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej, prowadzące do otyłości, cukrzycy i chorób serca). Ja dużo przytyłem na lekach i to jest skutek, który dotyka chyba każdego, kto przyjmuje leki przeciwpsychotyczne.
- hiperglikemia (podwyższony poziom glukozy we krwi). U mnie też się pojawia. I monitoruje poziom glukozy w krwi.
Leki jak widzisz, mogą wpływać na tarczyce, co może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i wpływać na ogólny stan zdrowia pacjenta. Na pewno warto co jakiś czas badać podstawowe parametry tarczycy.
Układ pokarmowy i krwionośny.
Nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, niestrawność, suchość w jamie ustnej, a w układzie krwionośnym: zaburzenia rytmu serca.
Inne skutki
Mogą występować takie wysypka, nadwrażliwość na światło, ślinotok (u mnie się pojawia bardzo często w nocy), zaburzenia potencji i libido.
Ogólnie to w ulotkach mamy ogrom skutków ubocznych i ja pokazuje tylko ten najczęściej się pojawiające. Skutki uboczne są różne i mogę pojawić się szybko, wolno lub wcale. Jedne może mieć łagodniejsze objawy i może przyjmować lek, a drugi ma więcej skutków, które nie pozwalają funkcjonować i trzeba substancję odłożyć. Wszystko zależy od tego, jak współpracujesz z lekarzem i ile mu mówisz o skutkach ubocznych. Na pewno trzeba być szczerym z psychiatrą i mówić mu o wszystkim. Na pewno lekarz musi zobaczyć, jak reagujesz na lek i co może jeszcze zaproponować, gdy mówisz mu o objawach, które Ci przeszkadzają.
Leki są najważniejsze! Pamiętaj!