Jakie są korzyści pracy z psychologiem? Czy warto spróbować?
Czy terapia jest dla każdego? Czy terapia to zawsze rozwiązanie? W codziennym życiu czasem warto porozmawiać z inną osobą. Nie ma co wstydzić się terapii, bo często może być ona ważnym elementem Twojego życia. To potężne narzędzie do pokonania problemów. Jak chcesz poczuć się dobrze? Jak poprawisz swoje samopoczucie i zdrowie psychiczne? To, czy chorujesz na chorobę psychiczną, czy masz problem w danym okresie, nie ma znaczenia. Terapia może Ci przynieść konkretne korzyści, o których opowiem. Jak możesz poprawić jakość swojego życia? Jak Ty dbasz o dobrostan psychiczny? Terapia jest coraz bardziej dostępne, dzięki pracy poprzez komunikatory czy systemy internetowe. Jaką Ty widzisz wartość w terapii?
Jakie są korzyści pracy z psychologiem?
Kluczem jest poznawanie siebie i swoich umiejętności na radzenie sobie z problemami. Jakie masz codzienne wyzwania i lęki? Terapia może pomóc Ci w rozwiązaniu wielu problemów, o często wymaga czasu. Możesz pokonać depresję, lęki, natręctwa czy zaburzenia osobowości. Możesz polepszyć swoje relacje z bliskimi i przyjaciółmi.
Podstawą terapii jest budowanie relacji z dobrym specjalistą. Podczas rozmów, możesz pokazać swoje przemyślenia na dany temat. Możesz powiedzieć o swoich uczuciach i doświadczeniach na dany temat. Możesz znaleźć odpowiednie schematy, które Tobą kierują. Możesz poznać swoje źródła problemów i wypracować nowe strategie na sukces w życiu.
Korzyści z terapii mogą obejmować poprawę:
– Umiejętności komunikacyjnych. Możesz się nauczyć komunikowania z innymi i wyrażanie swoich przeżyć.
– Zmniejszenie lęku i stresu, poznasz, jak pokonać stres i to, jak sobie z nim radzisz.
– Jakości snu.
– Szczęścia i zadowolenia z życia, co powoduje, że masz sposoby na pielęgnowanie relacji z innymi ludźmi i przyjaciółmi.
– Poczucia własnej wartości, możesz budować lepszą samoocenę, akceptację siebie i zaufanie do tego, że można coś zmienić w swoim życiu.
– Funkcji umysłowych, budujesz umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami.
– Produktywności, jak możesz lepiej funkcjonować w ciągu dnia?
– Liczby dni uczęszczania do szkoły lub pracy, jakie masz cele do osiągnięcia? Co chcesz zyskać, dzięki pracy czy nauce?
– Relacji i interakcji z innymi ludźmi.
– Dobrostanu fizycznego (takiego jak niższe ciśnienie krwi czy mniej chronicznego bólu).
– Umiejętności radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami życiowymi i stresem.
– Zarządzania celami zdrowia behawioralnego (takimi jak rzucenie palenia czy picia alkoholu).
– Leczenie nerwic czy fobii oraz zaburzeń odżywiania, dzięki temu możesz lepiej żyć i mieć rezultaty w swoim życiu.
– Radzenie sobie z emocjami, terapia uczy rozpoznawania, rozumienia i wyrażania emocji w zdrowy i opanowany sposób.
Terapia może być indywidualna czy grupowa. Wszystko zależy od Twoich preferencji i od tego, co chcesz pokonać. Terapia może Ci pomóc w wielu sprawach, ale trzeba się starać i do niej przyłożyć. Możesz poprawić swoje umiejętności radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Terapia może Ci pomóc, ale musisz trafić na odpowiednią osobę. U mnie było tak, że nie znalazłem odpowiedniej osoby, która by mi pomogła, chociaż na 50 procent. Próbowałem terapii wiele razy i efekty były marne. Starałem się z całych sił, ale nie czułem, że coś się poprawia. Wydałem na terapię majątek, ale chociaż zrozumiałem pewne mechanizmy, które działają w moim przypadku. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, to na pewno terapia może Ci pomóc, ale musisz trafić na odpowiedniego specjalistę. Czasem potrzebujemy, aby po prostu ktoś nas wysłuchał! Współpraca z terapeutą jest ważna, ale musisz trafić na kogoś naprawdę kompetentnego.