Jak wybrać odpowiednią terapię dla siebie?
Warto na początku swojej choroby pójść na terapię i zobaczyć, jak to może Ci pomóc osiągnąć sukces. Może to poprawić Twoje funkcjonowanie i samopoczucie. Warto jednak zobaczyć, czy jest to dla Ciebie! Życie daje nam wiele wyzwań, które musimy pokonać. Jak Ty chcesz znaleźć kontrolę w swoim życiu? Czy terapia Ci w tym pomoże? Gdzie szukasz tego spokoju i równowagi? Terapia może Ci pomóc w budowaniu lepszej przyszłości! Co będzie dla Ciebie odpowiednie?
Jak wybrać odpowiednią terapię dla siebie?
Musisz najpierw wiedzieć, po co idziesz na terapię i jakie masz cele do osiągnięcia, dzięki niej! Jakiego rodzaju terapii potrzebujesz? Na jakich problemach chcesz się skupić? Jakie rozwiązania chciałbyś szybko zdobyć? Czy jednak potrzebujesz głębszych metod na poznanie siebie i swojej choroby? Jakie są przyczyny Twoich trudności? Masz różne rodzaje terapii, więc wybór na pewno masz. Trzeba tylko o nich poczytać i wybrać to, co jest dla Ciebie bliskie. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jakie masz źródła problemu i co chcesz rozwiązać, dzięki terapii?
Jakie są rodzaje terapii?
Jest wiele sposobów na budowanie swojej przyszłości? Jakie są więc rodzaje nurtów terapeutycznych?
- Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): Skupia się na identyfikowaniu i modyfikowaniu negatywnych schematów myślowych i behawioralnych, które prowadzą do dyskomfortu. Jak Twoje myśli, wpływają na zachowanie?
- Terapia psychodynamiczna: Pomaga odkryć i zrozumieć nieświadome procesy psychologiczne, które wpływają na życie danej osoby.
- Terapia humanistyczna: Kładzie nacisk na budowanie autentyczności, samoakceptacji i rozwoju osobistego. Każdy ma w sobie potencjał do wzrostu i pozytywnej zmiany.
- Terapia systemowa: Rozpatruje problemy w kontekście relacji rodzinnych i społecznych.
Najgorzej jest znaleźć odpowiednią osobę, z którą chcesz pracować. Trzeba znaleźć terapeutę, któremu można zaufać i zbudować silniejszą więź. Musisz znaleźć komfortowe środowisko, gdzie możesz się wypowiedzieć na każde temat. Relacja z terapeutą jest najważniejsza i jest podstawa skuteczniej terapii. Ciężko jest znaleźć w tych czasach kogoś naprawdę dobrego. Musisz szukać specjalisty, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, a nie będzie tylko doił pieniądze. Na pewno trzeba mieć dobry kontakt z taką osobą i mieć do niej ogrom zaufania! Szukaj opinii i korzystaj z tego, aby skonsultować się z daną osobą z jakiś ułamek ceny terapii. Szanuj wiedzę swojego terapeuty i to, że ma na celu Ci pomóc i coś zmienić w Twoim życiu. Bądź otwarty na jego porady i zadawaj pytania. Nie bój się wyrażać swoich emocji i zaangażuj się w terapię!
Szukaj osób z kwalifikacjami. Osób z doświadczeniem i odpowiednim wykształceniem. Certyfikaty są też ważne, ale chyba ważniejszy jest ten kontakt z drugą osobą. Wybierz kogoś, kto ma doświadczenie w pracy z osobami z Twoim zaburzeniem. Warto też się dowiedzieć, czy terapeuta ciągle się dokształca i ma nowości do wykorzystania. Musisz wybrać kogoś, kto jest faktycznie dobry w tym, co robi i dopasować to, jaki masz budżet na terapię.
Musisz zobaczyć, jakie masz oczekiwania i możliwości na terapię. Dostosuj się do tego, co dla CIEBIE jest ważne i nad czym chcesz pracować. Terapia wymaga czasu i cierpliwości. Może to jakoś zmieni Twoje życie? Nie wstydź się tego, że idziesz na terapię. To oznaka, że chcesz coś zmienić i jesteś gotów na zmianę. Weź odpowiedzialność za swoje życie! Dopasuj metodę terapii do swoich problemów i do tego, jak się czujesz w danej chwili.