Jak radzić sobie z chorobą, gdy ktoś w rodzinie choruje na schizofrenię?
Na pewno schizofrenię jest ciężkim stanem i trudno ją zaakceptować. Choroba wpływa na zachowanie chorego i na to, jak się czuje w otoczeniu innych ludzi. Choroba te z wpływa na bliskiej osoby, która choruje na schizofrenię. Trzeba zrozumieć chorobę i zrobić wszystko, by osiągnąć swoje cele, czyli wspierać osobą dotkniętą schizofrenią.
Jak radzić sobie z chorobą, gdy ktoś w rodzinie choruje na schizofrenię?
Na pewno trzeba się edukować i dowiedzieć się wszystkiego o chorobie. Zrozum, że objawy są u każdego inne. Jeden ma mocne głosy, drugi widzi dziwne rzeczy, jeden ma łagodną psychozę, a drugi ma ogromne objawy i nie wie, co się dzieje i nie odróżnia rzeczywistości od prawdziwego życia. Także każdy inaczej zaczyna chorować. Jak choroba wpływa na innych? Czy choroba bliskiego, wpływa na Ciebie? Czujesz się smutny? Nie wiesz, co robić? Czujesz się bezradny? Na pewno masz wiele pytań… masz wiele złości w sobie, że dotyka to Twojego otoczenia. Na pewno osoba chora czuje się źle i trzeba ją zrozumieć. Na pewno inni na początku nie rozumieją, co się dzieje. Ile wiesz o danej chorobie psychicznej? Jest wiele książek, ten blog, inne strony, gdzie można dowiedzieć się o chorobie. Są psychiatrzy i psychologowie, z którymi można się spotkać i spytać ich, jak sobie radzić z chorym. Nie ma tak, że lekarz Cię odrzuci. Od tego jest, abyś wiedział, na co choruje bliski i jak mu pomóc!
Na pewno Ty możesz potrzebować pomocy na początku, więc możesz się zapytać psychologa, jak sobie radzić. Nie tylko chorzy potrzebują czasem pomocy. Czasem osoba z najbliższego otoczenia, też potrzebuje wsparcia. Są może jakieś grupy wsparcia w Twojej okolicy. Internet też dużo daje… jest wiele stron, gdzie można się dowiedzieć czegoś o chorobie. Jeżeli potrzebujesz pracy i jesteś zagubiony, to warto zasięgnąć porad psychologa! Dbaj też o siebie… Wysypiaj się, ćwicz, miej czas też dla siebie. Bądź przy chorym. Na starcie będzie Ci ciężko, ale musisz sobie poradzić. Dla tej drugiej, osoby warto coś zmienić w sobie i nabrać sił do leczenia. Będzie na pewno ciężko zrozumieć objawy, ale musisz być silny! Na pewno nie można się poddać, tylko trzeba być gotowym na lepsze jak i gorsze dni. Nie można też kontrolować każdego działania. Jak chory nie chce jeść, to nie naciskaj. Jak nie ma ochoty na spacer, to nie naciskaj. Ogólnie, nie naciskaj, ale zachęcaj do codziennych czynności w domu. Ważna jest komunikacja, żeby chory wiedział, że jesteś blisko i możesz pomóc w danej chwili. Bądź empatyczny i pozytywny… pokaż, że Ci zależy! Zachęcaj do rozmowy o uczuciach. Niech chory może się wygadać i pokazać swój punkt widzenia.
Działaj wspólnie z osobą chorą. Pokaż, że rozumiesz i masz chęć do pokonania choroby. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się, gdy objawy się pogłębiają. Dużo rozmawiaj i zachęcaj do działania. Do prostych czynności… Fundamentem zdrowienia jest komunikacja chorego, rodziny i lekarza!